wsparcie

Flowers

Badania cytologiczne - cytologia płynna

Badanie cytologiczne szyjki macicy jest metodą diagnostyczną wprowadzoną na początku zeszłego wieku przez Pappanicolau. Cytologia płynna i klasyczna pozwalają na wczesne wykrywanie zmian przedrakowych oraz raka szyjki macicy. W celu wykonania badania lekarz ginekolog pobiera specjalną szczoteczką materiał i po odpowiednim przygotowaniu oddaje go do oceny pod mikroskopem. Pobranie jest bezbolesne i wykonuje się je w trakcie normalnego badania we wziernikach. Należy pamiętać, żeby pobranie nastąpiło nie wcześniej niż w 4 dniu cyklu i nie później niż na 4 dni przed kolejną spodziewaną miesiączką. Najlepszym okresem na pobranie rozmazu cytologicznego jest 10-18 dzień cyklu. Przed planowanym pobraniem przez 24 godziny kobieta nie powinna współżyć. Wczesne wykrywanie chorób nowotworowych i stanów przedrakowych, również tych niewidocznych gołym okiem wielokrotnie zapobiegło rozwojowi choroby i zdecydowanie zmniejszyło umieralność kobiet na raka szyjki macicy. O czułości cytologii i dokładności otrzymywanego wyniku poza pobraniem materiału decyduje również metoda przygotowania go do oceny jaką zastosuje lekarz ginekolog prowadzący pacjentkę.

Klasyczna cytologia "na szkiełku" - już sam fakt, że stosowana jest od samego początku, kiedy pojawił się pomysł oceny komórek szyjki macicy powoduje, że mamy bardzo duże doświadczenie w stosowaniu tego sposobu badania. Metoda ta zasłużyła się znacznie, ratując tysiące istnień ludzkich i wciąż jest metodą o wysokiej skuteczności.

Cytologia płynna na podłożu "sure path" - zdobyczą ostatnich lat są cytologie płynne, które w porównaniu do klasycznych lepiej przygotowują komórki do dalszej oceny. Dzięki temu badanie ma wyższą czułość i szybciej wychwyci niektóre zmiany. Cytologia płynna pozwala też ocenić dodatkowe parametry jak np. infekcje wirusowe i inne wraz z typowaniem wirusów HPV.

W naszym gabinecie macie Państwo możliwość wykonania każdego rodzaju badań cytologicznych z zastosowaniem najnowszych współczesnych technik oceny. Dodatkowo istnieje możliwość uzupełnienia badania o ocenę kolposkopową i typowanie wirusów HPV – kompleksowo wyczerpujące współczesne standardy diagnostyki chorób szyjki macicy.