wsparcie

Flowers

ZABIEGI LASEROWE MonaLisa Touch w Szczecinie

Rewitalizacja pochwy – metody leczenia

Rozluźnienie pochwy jest zjawiskiem, które dotyka kobiety w wieku około- i pomenopauzalnym. Pojawienie się takiej zmiany niekorzystnie wpływa na życie intymne, a w efekcie przyczynia się do poważnego dyskomfortu. Ze względu na stosunkowo młody wiek osób z taką przypadłością ważne jest przeprowadzenie leczenia, które przywróci wcześniejszą elastyczność i sprężystość tego obszaru ciała. Leczenie atrofii pochwy oraz zespołu rozluźnienia jeszcze do niedawna było realizowane wyłącznie metodami chirurgicznymi. Konsekwencją była długa rekonwalescencja pacjentek. Pojawiało się też ryzyko powikłań, jakie zwykle towarzyszy zabiegom chirurgicznym. Od niedawna rewitalizacja pochwy jest możliwa bez udziału chirurga. Pozwala na to laser dopochwowy MonaLisa Touch, którym dysponuje gabinet ginekologiczny w naszej klinice. Za pomocą tego urządzenia jest też wykonywana labioplastyka, czyli zmniejszenie wewnętrznych lub zewnętrznych warg sromowych.

Na czym polega zabieg obkurczania pochwy?

Efekt działania lasera MonaLisa Touch jest podobny do tego, jaki wywołuje urządzenie do termoliftingu Zaffiro. Inne są jedynie źródło ciepła oraz intensywność jego oddziaływania. W efekcie nagrzewania kontrolowanym promieniem lasera określonych stref wnętrza pochwy następuje rozgrzanie włókien kolagenowych oraz ich obkurczanie, a jednocześnie pogrubianie. Błona śluzowa jest też stymulowana do intensywniejszej produkcji kolagenu, który odpowiada za jej napięcie i elastyczność. Stąd zabieg jest określany jako rewitalizacja pochwy. W efekcie zabiegu błona śluzowa zmniejsza się, kurczy i odmładza, a skutki zespołu rozluźnienia pochwy są niwelowane.

Kiedy jest zalecane przeprowadzenie zabiegu MonaLisa Touch?

Podstawowym wskazaniem do wykonania zabiegu MonaLisa Touch jest spadek napięcia mięśniowego pochwy. Do przyczyn, które warunkują taki stan, zalicza się:
• porody i urazy okołoporodowe,
• menopauzę – obniżenie poziomu żeńskich hormonów i zanikanie pochwy,
• zmianę wagi ciała,
• wrodzone zmiany tkanki łącznej,
• infekcje,
• chroniczne upławy,
• proces starzenia się.

Do typowych objawów rozluźnienia pochwy zaliczają się: spadek libido, problemy z osiąganiem orgazmu, dyspareunia, suchość pochwy, atrofia pochwy.

Leczenie atrofii pochwy, w którym wykorzystuje się laser dopochwowy MonaLisa Touch, wymaga przeprowadzenia szczegółowego wywiadu ginekologicznego oraz badań takich jak np. cytologia. Ich celem jest wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań, a także zmian anatomicznych, które nie pozwalają na wykonanie zabiegu.

W gabinecie ginekologicznym w Szczecinie laser dopochwowy MonaLisa wykorzystujemy przy rozwiązywaniu takich problemów medycznych jak:
• leczenie atrofii pochwy,
• problem z suchością pochwy w okresie około menopauzalnym,
• rehabilitacja kobiet po porodzie,
• wysiłkowe nietrzymanie moczu,
• odmładzanie zewnętrznych narządów płciowych,
• korekcja blizn poporodowych.

Jakich efektów można oczekiwać po zabiegu?

Zabieg zwiększa elastyczność i nawilżenie pochwy u pacjentek z atrofią w okresie około- i pomenopauzalnym. Zwiększa też napięcie ścian pochwy i nawilżenie u kobiet po porodzie. W efekcie poprawia się komfort współżycia i jakość życia.

Ile zabiegów laserem MonaLisa Touch wymaganych jest do uzyskania pożądanego efektu?

Najczęściej do osiągnięcia pożądanego efektu wystarczy tylko jeden zabieg. Jeśli jednak pochwa jest mocno rozciągnięta, można go powtórzyć po około 4 tygodniach. Rewitalizacja pochwy najszybciej i najefektywniej przebiega u kobiet w wieku rozrodczym. Jest również długotrwała lub utrzymuje się do kolejnego porodu. Może on spowodować ponowne rozciągnięcie tkanek. Nawet w takich sytuacjach jednak po rewitalizacji jego wpływ na elastyczność pochwy jest mniej destrukcyjny niż u kobiet, które nie poddawały się zabiegowi. Utrwaleniu i przedłużeniu efektów sprzyja też regularne ćwiczenie mięśni Kegla. U kobiet w wieku menopauzalnym i okołomenopauzalnym utrzymują się one przez kilka lat.

Jak należy pielęgnować skórę po zabiegu?

 

Poddanie się zabiegowi w żaden sposób nie ogranicza codziennej aktywności. Istnieje jednak możliwość wystąpienia przesięku surowiczego. W takich sytuacjach zaleca się stosowanie podpasek. Przesięk powinien ustąpić samoistnie. W okresie 1 tygodnia po zabiegu jest również wskazana wstrzemięźliwość seksualna.