wsparcie

Flowers

Gabinet ginekologiczny w Szczecinie - drobne zabiegi

Gabinet ginekologiczny w Szczecinie poza prowadzeniem ciąży i standardowymi badaniami kobiet wykonuje również szereg drobnych zabiegów ginekologicznych. Jednym z nich jest elektrokonizacja szyjki macicy. Zabieg polega na elektrochirurgicznym wycięciu za pomocą pętli elektrycznej fragmentu szyjki macicy w kształcie stożka o wysokości około 1,5 centymetra. Taki zabieg wykonuje się stosując prąd elektryczny.  Po zabiegu mogą występować upławy i „poplamianie“, które utrzymują się przez kilka tygodni. Już po jednym dniu po zabiegu powraca dobre samopoczucie, jednak do pełnego wygojenia szyjki macicy potrzeba zwykle 4 tygodni. W tym okresie nie należy stosować tamponów ani współżyć płciowo. Elektronizacja ma tę przewagę nad terapią laserową czy krioterapią, że pozwala na uzyskanie wycinków do badania histopatologicznego w celu możliwości rozpoznania dysplazji. W efekcie wyklucza się występowanie ukrytych ognisk stanów przednowotworowych. Zabieg przeprowadzamy w znieczuleniu. Zawsze dbamy o komfort naszych pacjentek, dlatego dokładamy starań, aby zabiegi były bezbolesne i bezpieczne.

Zakładanie wkładki wewnątrzmacicznej

Pacjentki, które preferują świadome planowanie rodziny mogą odwiedzić nasz gabinet ginekologiczny w Szczecinie w celu założenia wkładki wewnątrzmacicznej. Zabieg zajmuje zwykle około kilku minut, rzadko jest bolesny i sporadycznie wiąże się z powikłaniami.
Na co zwracamy uwagę przed założeniem wkładki w naszym gabinecie:
• rozpoczynamy od badania ginekologicznego, we wziernikach oceniamy wydzielinę w pochwie, gdy nie jesteśmy pewni charakteru wydzieliny,
• oceniamy biocenozę pochwy,
• oceniamy położenie macicy – jest to bardzo ważny aspekt, gdyż przeoczenie tyłozgięcia macicy może prowadzić do jej przebicia podczas zakładania wkładki wewnątrzmacicznej,
• wykonujemy badanie USG, aby sprawdzić dokładną wielkość macicy, jej regularność oraz wykluczyć ewentualne wady (macica siodełkowata, dwurożna) – jest bardzo ważne przed założeniem wkładki.
Wkładkę możemy bezpiecznie założyć w dowolnym momencie po porodzie, poronieniu czy w czasie miesiączki.

Preferujemy zakładanie wkładki domacicznej w okresie trwania miesiączki, gdyż jesteśmy pewni, że pacjentka nie jest w ciąży. Mamy również gwarancję, że kanał szyjki jest otwarty, co nie tylko ułatwia nam jej założenie, ale również minimalizuje ból związany z rozszerzaniem kanału szyjki macicy. W przypadku, gdy pacjentka ma tendencje do infekcji pochwowych zakładamy wkładkę po przeleczeniu oraz w fazie lutealnej, która najmniej sprzyja wystąpieniu infekcji. Ponadto podanie doksycykliny (200 mg) doustnie na godzinę przed zabiegiem stanowi profilaktykę zakażeń narządów miednicy mniejszej związanych z wprowadzeniem wkładki.

W naszym gabinecie ginekologicznym zakładamy wkładkę wewnątrzmaciczną po uprzednim znieczuleniu miejscowym, ewentualnie na prośbę pacjentki dodatkowo zabezpieczamy ją przeciwbólowo.

Usuwanie kłykcin kończystych

Jednym z zabiegów, który wykonuje nasz gabinet ginekologiczny w Szczecinie, jest usuwanie kłykcin kolczystych. Wybór metody jest uzależniony od wielkości zmian, jak również od ich lokalizacji. W przypadku, gdy lekarz stwierdzi pojedyncze zmiany o niewielkich rozmiarach, na błonach śluzowych czy też w okolicy zwieracza odbytu, podejmuje się próbę leczenia farmakologicznego. Polega ono na doustnym przyjmowaniu leków przeciwwirusowych oraz stosowaniu bezpośrednio na zmiany specjalnych maści.
Jeśli zmiany są większe lub występują licznie, można je usunąć za pomocą kriochirurgii, elektrokoagulacji czy też przez wypalenie za pomocą promieni lasera.
Jeżeli zmiany są bardzo duże, wówczas jest konieczne zastosowanie typowej chirurgii. Wycinamy je głęboko z marginesem, aby zyskać pewność całkowitego usunięcia zmienionych komórek. W każdym przypadku materiał jest poddawany weryfikacji histopatologicznej. Zabiegi te wykonywane są w znieczuleniu.

Pamiętając o tym, iż kłykciny mają podłoże wirusowe, niezmiernie ważną rzeczą jest, aby kobiety leczyły się równocześnie ze swoim partnerem seksualnym.
Kłykciny kończyste najczęściej są wywoływane przez nieonkogenne typy wirusa HPV. Jednak często towarzyszą im infekcje innymi typami wirusa również typami wysokoonkogennymi. Dlatego jest koniecznie wykonanie badania wirusologicznego oraz badań cytologicznych szyjki macicy. Kłykciny wykazują tendencję do nawrotów. Wirus, który znajduje się w organizmie w stanie uśpienia, przy spadku odporności lub pod wpływem innych czynników może ulec uaktywnieniu i doprowadzić do wznowy choroby. Zapobieganie zakażeniom wirusem HPV polega na stosowaniu szczepień ochronnych, ograniczeniu liczby partnerów seksualnych, jak również na stosowaniu prezerwatywy podczas stosunków płciowych.

Pobieranie wycinków ze sromu

Gabinet ginekologiczny w Szczecinie wykonuje również zabieg pobrania ze sromu fragmentu tkanki, który następnie jest przesyłany do badania histopatologicznego. Wycinki pobiera się w znieczuleniu miejscowym z podażą ogólnoustrojową leków przeciwbólowych. W zależności od zmian na sromie pobieramy kilka małych wycinków (cienkich, okrągłych fragmentów skóry sromu) — biopsja igłowa — lub jeden, większy fragment skóry sromu (wycinek w kształcie wrzeciona) — biopsja wycinkowa. Po pobraniu ze skóry sromu dużego wycinka w kształcie wrzeciona na powstałą ranę zakłada się szew. W tym miejscu może powstać niewielkie zgrubienie.